Nasıl Çekildi II

_UZP1629Gün Işığında Uzun Süreli Pozlama

Uzun süreli pozlama tekniğinin en önemli yanı, hareketi yayarak, belirsizleştirerek soyut formlar oluşturmamıza olanak vermesidir. Örneğin bir deniz dalgası, bulutlar, akar sular veya hareketli nesneler bu etki nedeniyle gerçek formlarını kaybederler. Ancak hareketsiz nesneler ise net biçimde oluşabilir. Hele uzun pozlamada kısılmış diyafram açıklıkları kullanma ihtimali çok yüksek olduğundan net alan derinliği de çok fazla olmaktadır. Örnek bu fotoğrafta olduğu gibi en yakındaki merdiven tutamağı ile, Galata kulesi net olarak alınabilmiştir. Bende bu fotoğrafta uzun pozlamanın bu ikili etkisini kullanmayı denedim. Büyük şehrin karmaşasını yaratan hareketli nesneleri soyutlamak, ancak şehri betimleyen önemli figürleri net olarak bu soyutlanan nesnelerin varoluş mekanları olarak, soyut olana göre daha belirgin hale getirmek istedim. Ancak ışığın azaldığı saatlerde bu çekimi yapmak zordur. Hem doğal olmayan ışıklar işin içine karışır,  (floresan, gemi ışıkları, tungsten veya ledler) hemde hareketli nesneleri belirgin olmayan formlarda betimlemek zorlaşır. Bu nedenle çekimi güneş batmadan yapmayı denedim.

Ancak gün ışığında uzun süreli pozlamanın zorluklarının başında diyaframı ne kadar kısarsanız kısın uzun süreli poz oluşturmamanız gelir. Bu nedenle yoğunluk filtreleri ND (neutral density)  veya dereceli yoğunluk filtreleri (graduted neutral density) GND filtreleri kullanılır. Ben iki filtreyi de beraber kullandım. ND olarak 9 stop LCW marka filtreyi bunun üstüne 4 stop LEE  GND filtreyi birlikte kullanarak dereceli filtre ile yere göre daha fazla ışıklı olan gökyüzünün pozlamasını dengeledim, diğer filtre ile de daha uzun pozlama yapma imkanı sağladım.

Fotoğraf makinamı Manuel modda kullanarak pozlamayı ayarladım, en düşük iso seviyesini en kısık diyafram açıklığını belirledim. Sigmanın 10-20 geniş açılı objektifini kullandım. Netlemeyi yaklaşık 1 metre ileriye yaptım. Mekan olarak hareketliğinin farklı formlar verdiği Eminönünün balık ekmek tekneleri ile ünlü kısmını seçtim, merdivenler hem hareketi hemde duraganlığı içeren bir yapıdadır. Bazı nesneler hızla hareket ederken bazıları durur veya yavaşlar bu nedenle fotoğrafta tamamen belirsiz nesneler varken belirliliği de olan hareketli nesnelerde oluştu.

İzafi olan zamanı durağan ve hareketli oluşturmak, bunu istanbul gibi zamanın çok gerilerine giden bir şehirde tatmak ayrı bir zevkti.

Ekipmanlarım

Nikon D300S fotoğraf makinası, Sigma 10-20 Lens LCW 9 stop ND Fader Filtre Lee 4 Stop GND filtre, tripod, tetikleme kablosu

Fotoğraf çekim bilgileri İSO 100, F18, 15 saniye

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.