Stereo= iki makinalı çekim tekniği

Milan Malovrh 
Duel

milanBenim foto temalarım genellikle dinamikler ve hareketin hızını göstermektir. Bunların çoğunu çeşitli spor ve hareket sahnelerini çekerken tecrübe ediyorum. Bu fotolar dijital olarak yönlendirilmiyor, aynı tipte işi analog kameramda da yapıyorum, zoom lens efektini bol bol kullanarak.
At benim için bir güzellik, asalet ve güç göstergesidir (özellikle de Lipizzaner) Fotolar genellikle çimenliklerde çekildi. Kendi pozisyonumu güneş ışığına ve arka planda olmasını istediğm şeylere göre seçiyorum. Sadece doğal ışığı kullanırım ve genellikle sabahki alçak ışığı seçerim.
Eskiden direct zoom kullanırdım. Daha sonraları uzun pozlama sürelerini kullanmaya başladım, neredeyse sinema tekniğindeki gibi. Diğer aşamada çoklu poz çekimleri uyguluyorum (en fazla 3)
Genellikle stereo –iki makineli- çekim sistemini kullanıyorum ve iki makinada da değişik exposure zamanlarının ayarlarını kullanıyorum. Bu bana daha sonra ikisini birleştirme olanağı sağlıyor ve sert bölgeleri ve hareketli elementleri işlememi sağlıyor.
NIKON D2X ve D3X kamerelarını  24-120 mm Nikon lens ile kullanıyorum.  Fotoğraflardan biri 1/10 sn’de (double exposure) ile ND filtresi 8X kullanılarak çekildi. Aynı anda da başka bir makinayla sharp= keskin bir foto çekildi ve sonrasında da birleştirildi.
Bütün işlemler photoshopta yapıldı ve Mystical Suite plug-in’ini kullanılarak resme contrast renk eklendi ve bazı bölümlerine de keskinlik eklendi. Ben photoshop’un blur filtresini kullanmam.Bu tür fotolar için alçak ışık (akşam ya da sabah)  kullanmak önemlidir. Ayrıca ana temayı koyu bir fonun üzerinde tutmak da önemlidir. Bir de exposure süreleri farklı ayarlanmış çoklu pozlar çekilmelidir.
Slovenya’da yaşıyorum ve yaşlı kuşak fotoğrafçılardanım, ama digital makinaya da başarıyla geçebildim. Fotoğrafçılık 40 yıldır tutkum ve 20 tane de sergi açtım. Ünlü at çiftliği Lipica’da ve Lipizzaner Barbana’nın yetiştirme çiftliğinde fotoğraf çekme iznim var. Profesyonel olarak enerji üretiminde çalışıyorum ve bu yılın sonunda emekli olmayı planlıyorum.
Tüm fotoğraflarıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://elfot.1x.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.